ГАЗ – ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО!
І.Газ у квартирі:
- при встановленні газової плити ( балона) користуйтеся послугами спеціалістів газової служби, вимагайте від них документ, що засвідчує виконання роботи у відповідності з технічними нормами і правилами безпеки;
1. не підпускайте малолітніх дітей до газової плити (балона) і не дозволяйте їм гратися на кухні;
2. не закривайте на кухні вентиляційні отвори і частіше провітрюйте її;
3. на ніч або якщо ви виходите з дому обов'язково перекривайте кран подачі газу.
ПАМ'ЯТАЙТЕ:
В аварійних ситуаціях на газових магістралях вам можуть раптово перекрити подачу газу, а потім знову подати його без попередження.
Способи виявлення витоку газу:
4.на око: на поверхні газових труб, що змочені мильною водою, на місці витоку газу утворюються бульки;
5.на слух: у випадку сильного витоку газ виривається зі свистом;
6.по запаху: характерний запах, яким наділений газ, стає сильнішим поблизу місця витоку.
Пам'ятайте:
Не можна шукати місце витоку за допомогою відкритого вогню!
Ваші дії.
Негайно попередьте сусідів і від них по телефону викличте аварійну газову службу «04», уникаючи всіляких дій, що можуть призвести до іскріння і підвищення температури повітря в квартирі.
Провітріть квартиру, відчинивши вікна, евакуюйте з неї всіх присутніх. Уникайте користування телефоном (витягніть шнур із розетки, аби вам не могли подзвонити) і електровимикачами.
Припиніть, якщо можливо, подачу газу, вийдіть із квартири, зачинивши за собою двері, і дочекайтесь прибуття спеціалістів газової служби на вулиці.
ІІ.Загорівся газ у місці витоку:
Негайно евакуюйте усіх людей із квартири і від сусідів викличте аварійну газову службу і пожежників.
Доки газ горить, небезпеки вибуху немає, тому ніколи не намагайтесь гасити полум'я, оскільки це призведе до катастрофи.
Постарайтесь перекрити подачу газу, слідкуйте за тим, аби не загорілись розташовані поблизу вогню предмети (штори, рушники і т.ін.).
ІІІ. Зникло полум'я:
Готуючи їжу на вогні без догляду, ви ризикуєте залишитися не тільки без їжі, але і без даху.
По можливості ставте на пальник широкий посуд або підкладайте спеціальну металеву пластину з отворами (невеликі зварники часто при закипанні води перекидаються). В момент закипання, не допускайте заливання полум'я пальника.
Ваші дії.
Помітивши згаслий пальник, не намагайтеся знову запалити його - це призведе до вибуху газу. Перекрийте кран подачі газу, відкрийте вікна і провітріть кухню.
Зачекайте, поки пальник вихолоне (при необхідності очистіть його від залишків їжі та жиру, продуйте отвори подачі газу), і потім знову запаліть газ, попередньо закривши вікна і ліквідувавши протяг.
Щоб уникнути отруєння газом, намочіть водою носовичок, притуліть до обличчя і, дихаючи через нього, увійдіть на кухню та перекрийте кран подачі газу. Якщо це зробити не вдається, негайно евакуюйте всіх сусідів по житловому майданчику й викличте аварійну газову службу, пожежну охорону; надайте першу допомогу потерпілим від отруєння газом.
ІУ.Витік із балона зі стиснутим газом:
Ваші дії.
Негайно викличте газову службу і разом із сусідами винесіть балон на вулицю.
Як правило, витік виникає на місці з'єднання балона з гнучким шлангом. Якщо не вдається винести балон на вулицю, можна тимчасово перекрити витік мокрою ганчіркою. При провітрюванні кухні не користуйтесь освітленням та електроприладами
У. Запах газу в під'їзді:
Ваші дії.
Негайно зателефонуйте в аварійну газову службу. Разом із сусідами постарайтеся виявити місце і джерело витоку газу. Якщо необхідно проникнути в квартиру, звідки йде газ, ламайте двері.
Оголосіть про небезпеку всім мешканцям будинку, переконайте їх не користуватися електричними дзвінками і відкритим вогнем. Повідомте диспетчеру ГРЕП про те, що трапилося, і попросіть тимчасово відключити ліфт у під'їзді (попередньо вивівши звідти людей).
Евакуюйте мешканців з найближчих до джерела витоку газу квартир, виведіть на вулицю дітей і літніх, дихаючи через мокру хустку.
Розчиніть у під'їзді вікна і двері, ретельно провітріть його. Після прибуття фахівців газової служби вкажіть їм джерело витоку газу і виконуйте їхні вказівки.
УІ. Вибух газу:
Ваші дії.
Негайно викличте аварійну газову службу, пожежну охорону міліцію і "швидку допомогу" по можливості рятуйте сусідів з-під уламків стін і перекриттів, застосовуючи підручні засоби (ломи, багри, лопати, автомобільний домкрат і т. ін.), гасіть пожежу. Будьте гранично обережні: вибухи можуть повторитися. Якщо під час вибуху в сусідів ви знаходитеся в квартирі, перекрийте подачу газу і вимкніть електрику, негайно залишіть квартиру, закривши за собою двері. Якщо ви не зайняті гасінням пожежі або порятунком людей, вийдіть. на вулицю і, залишаючись там до прибуття команди пожежних, викличте «швидку», надайте першу допомогу потерпілим.
ЧАДНИЙ ГАЗ - монооксид вуглецю (міжнародна назва - карбон монооксид) - безбарвний газ, що не має запаху, тому він особливо небезпечний, бо його не можна відчути. Чадний газ легший за повітря. За високої температури він згорає у кисні синім полум'ям. Зріджується дуже погано. Нерозчинний у воді. Може утворювати з повітрям вибухові суміші.
Чадний газ характерно розповсюджений. Він з'являється всюди, де проходить процес згорання. Найбільша небезпека отруєння існує в приміщеннях, які опалюються автономно, за допомогою згорання вугілля та інших видів органічного палива.
Головним симптомом при отруєнні чадним газом є втрата свідомості.
При легкому ступені отруєння, спостерігається шум у вухах, пульсація венозних артерій, головний біль, відчуття спраги, загальна тривога, почуття страху.
При середньому ступені отруєння людина перший час втрачає свідомість, яка повертається відразу, якщо потерпілого винести на свіже повітря. Характерними ознаками середнього ступеня отруєння є почервоніння обличчя, не адекватність поведінки, підвищення температури тіла до 38-40°С.
При тяжкому отруєнні людина втрачає свідомість на тривалий час, виникає розлад дихання.
Характерними ознаками тяжкого отруєння є поверхневе дихання, іноді його повна зупинка. Самовільне спорожнення кишечнику та сечового міхура. Шкіра стає синюшною.
В разі отруєння чадним газом потерпілого слід негайно винести на свіже повітря, піднести до носа ватку з нашатирним спиртом. Забезпечити вільний допуск повітря до легень, розстебнути одяг, який ускладнює дихання. В разі необхідності зробити штучне дихання.
Сподіваємося, що наші рекомендації ніколи вам не знадобляться, але у разі необхідності - використовуйте їх, і це суттєво зменшить для вас небезпеку.
Начальник відділу з питань
НС адміністрації В.Комісарчук