У 2015 році на виконання обласної програми імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2009-2015 роки було заплановано видатки з державного бюджету в сумі 17 млн. 393,3 тис. грн. та з місцевих бюджетів – 1 млн. 693 тис. грн.
Проте, з державного бюджету у 2015 році поставок не було (у 2014 році – в обсязі 69,7% від плану), з місцевих бюджетів профінансовано на 21,5% (у 2014 році – на 47,7%).
Епідситуація в області оцінюється як нестійка: відзначається ріст захворюваності за деякими нозологіями та внаслідок не проведення планових щеплень дітей впродовж останніх років, наявні сприятливі умови для поширення інфекційних хвороб.
Критична ситуація щодо виконання плану профілактичних щеплень в останні роки пов’язана з неритмічним та неповним обсягом забезпечення області медичними імунобіологічними препаратами (МІБП) з державного бюджету.
У поточному році в області не було зареєстровано випадків висипного та черевного тифу, поліомієліту, дифтерії, кору, малярії, холери, сказу. Обласні показники захворюваності по більшості нозологій знаходяться на рівні державних. Не зареєстровано жодного випадку кору, низькі показники захворюваності на краснуху та вдвічі менші від попереднього року – на паротит.
Але, у порівнянні з минулим роком, виросла більше як в 1,5 рази захворюваність на туберкульоз у дітей та реєструються випадки тубменінгіту у нещеплених. Вперше з 1984 року зареєстрований випадок правця у дитини віком 14 років. З 2014 року продовжується зростання захворюваності на кашлюк: 80% випадків реєструється у нещеплених дітей віком до 4 років.
Крім того, по причині відсутності на ринку України ЛПЗ області не забезпечені протигангренозною, протиправцевою, протидифтерійною сироватками, антирабічною вакциною. По причині високої собівартості критичний стан забезпечення ЛПЗ області антирабічним імуноглобуліном та сироватками проти ботулізму.
Рівень охоплення профілактичними щепленнями дітей складає лише 60-85% при рекомендованому ВООЗ рівні 95%.
З 2015 року у відповідь на спалах поліомієліту в Україні було проведено два раунди додаткової вакцинації ОПВ дітям віком від 2 місяців до 6 років (по області це 82579 дітей).
В І раунді вакцинації було охоплено в державі 64,7% від підлягаючих дітей та в області 88,7%, в ІІ раунді – відповідно 75,2% та 89,4%.
З 25 січня розпочався ІІІ раунд додаткової вакцинації проти поліомієліту для цільової групи дітей віком від 2 місяців до 10 років: по області це 135225 дітей.
І. Коханець
За матеріалами Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації
Джерело: http://www.adm-km.gov.ua/?p=1576
|